top of page

4.

Medikal
Tedavi

Psikiyatrik ya da psikotrop ilaç, beynin ve sinir sisteminin kimyasal yapısı üzerinde bir etki yapmak için alınan psikoaktif bir ilaçtır. Ruhsal hastalıkların tedavisinde en az psikoterapi kadar ilaç tedavileri de önemli yer tutmaktadır. Terapi sürecini desteklemek, günlük hayatı ve işlevselliği etkileyen şikayetlerin hafiflemesini sağlamak ve buna bağlı günlük yaşamı daha kaliteli hale getirmek için ilaç tedavilerinden de yararlanılır. Ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar, ilaç dozları ve tedavi süresi çocuktan çocuğa değişiklik göstermekle birlikte, mutlaka doktor kontrolünde devam etmelidir. 

Ailelerin en çok zorlandığı durumlardan birisi çocuğunun ilaç kullanmasına gerek olup olmadığı konusudur. Bu konuda gerekli değerlendirmelerin ardından, doktorunuz sizin de onayınızı alarak tedaviye başlamakta ve takibini sürdürmektedir. İlaç tedavisi sırasında gerekli tetkikler (kan tahlili, kalp ritmi kontrolü gibi) belirli aralıklarla istenmektedir.

İlaç kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Çocuğunuzun şikayetleri gerilese ya da tamamen düzelse bile doktorunuz kesmeden ilacı kendiliğinizden bırakmayınız. 

  • Oluşabilecek yan etkiler çoğunlukla kısa bir sürede ortadan kalkar (10-15 gün). Ancak kalkmadığında bu durumu doktorunuz ile paylaşınız. 

  • Doktorunuz önermedikçe ilaç dozları ile oynamayınız.

bottom of page