top of page

6.

Cinsel
Terapi

Cinsel terapi, bireylerin ve çiftlerin cinsel tatminini etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel veya kişiler arası faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için bir tür konuşma terapisidir. Cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bilişsel, davranışsal teknikler gibi müdahale biçimlerinin bütünsel şekilde uygulandığı bir tür terapi yöntemidir.

 

Cinsel terapinin amacı, insanların tatmin edici bir ilişkiye ve zevkli bir cinsel yaşama sahip olmaları için fiziksel ve duygusal zorlukları aşmalarına yardımcı olmaktır.

 

Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir.

 

Cinsel sorunun tipine ve sorunu yaşayan kişi veya partnerlere göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 3-6 ay sürer, ama bir iki görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken vakalar da olabilir.

 

Cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar gibi sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir. Bir çok olguda basit bir bilgilendirme bile kişinin kafasındaki yanlış bilgi ve koşullanmaları düzelterek sorunun çözümüne yardım edebilir. Ya da daha başlangıç aşamasında bulunan bir performans kaygısını (anksiyetesini) ya da cinsel baskıyı ortadan kaldırabilir.

Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev bozuklukları; vajinismus, erken/geç boşalma, sertleşme bozukluğu, kadında orgazm bozukluğu, kadında istek ve uyarılma bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki), erkekte azalmış cinsel istek bozukluğudur.

 

Cinsel terapilerin sonuçları genellikle yüz güldürücüdür. Kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen vajinismus tedavi açısından en iyi sonuçların alındığı cinsel işlev bozukluğudur.

 

Cinsel İşlev Bozuklukları DSM-5 Sınıflandırması

Geç Boşalma / Erken Boşalma

Sertleşme Bozukluğu

Erkekte Düşük Cinsel İstek Bozukluğu

Kadında orgazm bozukluğu

Kadında cinsel İlgi /Uyarılma Bozukluğu

Cinsel Organlarda-Pelviste Ağrı / İçe Girme Bozukluğu

Maddenin / İlacın Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozukluğu

bottom of page